WattleRangeNow

Local News at Your Fingertips


Abbie Golding enjoys the Pioneers game

Abbie 2

Pioneers No 35 Damian Johnson with Abbie Golding

by S Lowe 5THE FM newsonline wattlerangenow

The Pioneers and Bendigo match in Mt Gambier Friday night saw the Pioneers win their 3rd straight Conference title to the delight of the team and their supporters but the most excited person in the crowd was undoubtedly 9 year old Abbie Golding. Big sister Kate surprised Abbie, an avid basketball fan, with tickets to the match.

Abbie was all smiles through out the match watching the Pioneers defeat  Bendigo 79 – 65  clapping and cheering for everyone of the 79  goals, however she particularly loved the slam dunks and was very happy to meet Pioneers No 35 Damian Johnson after the match who contributed many of them.  The crowd is allowed onto the court to mix with the players after the match and Abbie had her photo with Damian and the Cheerleaders. While thrilled to see the basketball, Abbie may have been just a little more excited to have her photo with the cheerleaders and is perhaps a cheerleader in the making.

To finish off a perfect night Abbie hung out with the cheerleaders and enjoyed a burger.

 

Abbie 1

Pioneers Cheerleader with Abbie Golding (Centre)

 


McLaughlin Park work continues

2015-01-19 19.37.11by S Lowe 5THE FM newsonline wattlerangenow

The roar of machines filled the air over the weekend as the aging trees on the McLaughlin Park border were removed due to safety concerns.

Trees have already been removed on the Williams Road boundary and replaced with a mix of coloured leaf trees and the removal of the aging trees on the Plunkett Tce boundary at the weekend is a continuation of  the boundary work in the upgrade of the sporting facilities.

Plunkett Tce was closed for much of Sunday afternoon while a band of volunteers, sporting organisation representatives and local businesses carried out the work.

 

 


Round 15 Junior Basketball results

Submitted by Maurie Puitti

Compiled by Colin Pye for 5 THE FM’S sportonline WattleRangeNow

 Scores from Round 15 of the Millicent Junior Basketball competition.

Under 12 Girls

Pumas 43 def Tigers 36

Pumas – K Walker 16, M Chambers 14, M Pulmer 7, E Wesolowski 6.

Tigers – P Nitschke 22, S Sims 8, K Taylor 4, M Bowden 2.

 

Eagles 26 def Roos 13

Eagles – M Butler 10, R Snook 6, E Jennings 4, L Denton 4, C Stratford 2.

Roos – C Delbridge 6, M Haggett 5, Z Widdison 2.

Under 12 Boys

Roos 32 def Eagles 26

Roos – C Schultz 16, P Chay 6, L Leake 4, L Chant 4, J Angus 2.

Eagles – C Pratt 16, T Ferguson 8, J Lucas 2.

 

Pumas 30 def Tigers 28

Pumas – S Gary 12, K Varcoe 6, M Galwey 6, H Willis 6.

Tigers – Z Bradley 12, J Werchon 10, W O’Connor 3, S Marshall 2.

 

Saints 44 def Devils 21

Saints – J Kain 10, J Grosser 10, M Stupple 8, C McGrath 6, S Altschwager 6, B Shanks 2, R Shanks 2.

Devils – J Wilson 8, D Leake 5, A Fuller 4, L Janssen 2, H Armfield 2.

 

Under 14 Girls

Tigers 46 def Pumas 32

Tigers – M Turner 15, C Venn 11, S Falting 10, L Angus 6, J Farana 4.

Pumas – J Venn 17, L Fensom 9, M Freeman 4, E Thompson 2.

 

Roos 34 def Eagles 26

Roos – A Craig 20, E Gould 6, C Shanks 4, T Werchon 2, B Sneath 1, M Taylor 1.

Eagles – K Venn 20, K Shawyer 4, S Wallis 2.

 

Under 14 Boys

Roos 56 def Eagles 48

Roos – J Wight 20, W Chay 14, L Mills 10, B Pretty 6, B Hann 4, N Lang 2.

Eagles – J Gray 10, b Russell 10, J Verbena 10, F Haines 8.

 

Tigers 30 def Pumas 22

Tigers – J Levison 16, C O’Connor 4, M Patzel 4, C Gibbs 4, M Telfer 2.

Pumas – F Grimes 13, C Izzo 4, M Withers 3, Z McGuinness 2.

 

Devils 37 def Saints 25

Devils – D Treloar 11, H McRae 8, C Skeer 6, L Brown 6, B Murphy 4, S Golding 2.

Saints – J Hately 7, T Stuart 6, R Zerk 6, L Jackman-Tilley 4, B Poulish 2.

 

Under 16 Girls

Tigers 51 def Roos 47

Tigers – M Turner 20, K Venn 10, K Wilson 10, A Lucas 9, L Pretty 2.

Roos – C Golding 13, O Fuller 12, J Allan 9, E Joiner 7, M Bowden 4, J Brown 2.

 

Devils 42 def Eagles 29

Devils – A Walker 13, V Lucas 12, I Stratford 9, Z Brown 4, M Freeman 4.

Eagles – A Winter 21, K VanSchaik 4, M Pulmer 4.

 

Under 16 Boys

Eagles 65 def Roos 28

Eagles – T Pink 17, J Gould 13, A Turner 12, J Levison 10, T Hutchesson 7, B Pretty 2, W Gilbertson 2, T Bennett2.

Roos – M Bowering 12, T Tukia 9, C Serle 3, B Fabris 2, T Shanks 2.

 

Pumas 50 def Tigers 40

Pumas – C Hutchesson 21, M Pulmer 11, T Tukia 8, Z Jones 6, L Walker 4.

Tigers – T Jackman-Tilley 20, B Marshall 11, C O’Connor 6, J Watts 2, J Wight 1.

 

 

Semi Finals Junior Basketball results

Scores from Semi Finals of the Millicent Junior Basketball competition.

Under 12 Girls

2nd Semi

Roos 25 def Eagles 23

Roos – M Haggett 11, C Delbridge 10, Z Widdison 2, J Golding 2.

Eagles – M Butler 12, C Stratford 9, L Denton 2.

 

1ST Semi

Devils 33 def Pumas 22

Devils – L Hateley 8, C Turner 7, H Nitschke 6, L Kuiper 4, T Doecke 4, G Winter 4.

Pumas – K Walker 18, E Wesoloski 4.

 

Under 12 Boys

2ND Semi

Demons 30 def Saints 27

Demons – F Bradley 14, D Shanks 6, J Lang 4, J Laucirica 4, E Caldersmith 2.

Saints – C McGrath 12, H Tunkin 9, B Shanks 4 S Altschwager 2.

 

1ST Semi

Pumas 33 def Roos 18

Pumas – S Gray 15, H Willis 10, M Galwey 5, T Golding 2, K Varcoe 1.

Roos – C Schultz 12, J Angus 2, L Leake 2, P Chay 2.

 

Under 14 Girls

2ND Semi

Tigers 32 def Eagles 27

Tigers- M Turner 18, J Farana 8, C Venn 2, I Chizungu 2, S Falting 2.

Eagles – I Turner 11, K Venn 11, C Futcher 4, K Brown 1.

 

1ST Semi

Pumas 28 def Devils 24

Pumas – L Fensom 15, M Freeman 7, J Venn 6.

Devils – S Ferguson 10, E Winter 8, C Featherstone 5, M Tilley 1.

 

Under 14 Boys

2ND Semi

Pumas 36 def Roos 34

Pumas – A Buhlmann 16, F Grimes 8, Z McGuinness 6, M Withers 6.

Roos – J Wight 10, N Lang 8, B Pretty 6, L Mills 4, W Chay 4, B Hann 2.

 

1ST Semi

Tigers 49 def Saints 41

Tigers – J Levison 24, C O’Connor 10, M Patzel 6, M Telfer 4, T Doecke 2, C Parker 2, B Kimber 1.

Saints – L Jackman-Tilley 12, K Bradley 10, T Stuart 8, J Hateley 7, B Poulish 4.

 

Under 16 Girls

2ND Semi

Devils 48 def Tigers 47

Devils – A Walker 25, I Stratford 9, Z Brown 8, V Lucas 2, K Freeman 2, R Laucirica 2.

Tigers – A Lucas 13, K Venn 10, M Turner 9, K Wilson 9, K Lynch 4, L Pretty 2.

 

1ST Semi

Eagles 43 def Roos 34

Eagles –M Pulmer 14, A Winter 13, A Brooks 12, L Stupple 2, K VanSchaik 2.

Roos – O Fuller 10, E Joiner 7, C Golding 6, L Buhlmann 4, M Bowden 3, J Allan 3, J Brown 1.

 

Under 16 Boys

2ND Semi

Eagles 63 def Devils 39

Eagles – T Hutchesson 16, J Levison 14, T Pink 10, J Gould 9, A Turner 6, W Gilbertson 4, B Pretty 4.

 

1ST Semi

Pumas 53 def Roos 43

Pumas – C Hutchesson 27, M Pulmer 15, Z Jones 9, S Kent 2.

Roos – B Fabris 26, M Bowering 7, B Slape 6, T Tukia 4.